Wykończenie mebli

bluemotion - cichy domyk

Bluemotion - Cichy domyk

Jest to jeden z typów domykania szuflad, jakie proponujemy do naszych koleckcji mebli. System "cichy domyk" ma za zadanie umożliwić delikatne i ciche działanie oraz wysoki komfort ruchu szuflady. Mechanzim „cichego domyku“ polega na zwolnieniu w ostatnim etapie ruchu szuflady, tak aby domknęłą się ona w mało hałaśliwy i delikatny sposób. BLUMOTION sprawia, że meble zamykają się delikatnie i cicho, bez względu na prędkość zamykania oraz wagę szuflady.

mechanizm do otwierania szuflad

Blum Tip On - mechanizm tzw. "dotykowy"

Jest to mechanizm służący do bezuchwytowego otwierania szuflad i frontów meblowych, bardzo szeroko instalowany do naszych kolekcji. Dzięki mechanicznemu wspomaganiu otwierania TIP-ON można wyprodukować meble bez uchwytów. Meble są zamykane poprzez lekkie pchnięcie lub dociśnięcie frontu. Mechanizm TIP-ON pozostanie sprawny nawet wówczas jeśli drzwi, front lub szuflada zostaną otwarte przez pociągnięcie. Drzwi bez uchwytów można otwierać bez trudu dzięki TIP-ON – wystarczy je lekko nacisnąć. By zamknąć drzwi lub szufladę wystarczy tylko lekko docisnąć front.

skóry naturalne

Skóry naturalne

Skóra naturalna jest materiałem tapicerskim z niezwykle długą tradycją wykorzystywania go w przemyśle meblarskim. Również i nasza firma wykorzystuje ją w tych celach. Wszelkie skóry naturalne oferowane przez nas pochodzą z włoskich garbarni, gdzie są poddawane obróbce według najnowszych technologii. Skóry naturalne używane w meblarstwie to skóry bydlęce. Ich obróbka w garbarniach ma głównie na celu zwiększenie trwałości i walorów estetycznych. Dzieje się to w złożonym procesie, na który składa się: garbowanie czyli poddanie skóry „surowej” procesom utrwalającym, wykańczanie, w czasie którego skóra jest rozdwajana, korygowana, przebarwiana i natłuszczana. W efekcie otrzymujemy gotowy materiał tapicerski. Wśród skór naturalnych wyróżniamy kilka ich rodzajów jak skóry licowe i skóry szorstkie. Te pierwsze są najczęściej spotykane i używane przez tapicerów. Jest to wierzchnia warstwa skóry o gładkiej strukturze, z różnej grubości ziarnowaniem (od gładkich pod grube, wyraźnie wyczuwalne pod palcem). Oprócz walorów estetycznych taka skóra charakteryzuje się tym, że jest odporniejsza na zabrudzenia i na wilgoć. Wśród skór szorstkich wyróżnić możemy zamsz i nubuk. Ten ostatni jest wciąż skórą licową, ale dzięki przeszlifowaniu wierzchniej warstwy uzyskuje się charakterystyczne krótkie włosie (meszek). Zamsz natomiast jest odpowiednio obrobioną spodnią warstwą skóry (tzw. mizdra), stąd dłuższe włosie w stosunku do nubuku. Skóry szorstkie są o wiele delikatniejsze niż licowe, bardziej podatne na zabrudzenia, uszkodzenia, chłoną wilgoć. Ale jednocześnie są przez to szlachetniejsze. Wybierając skórę naturalną jako obicie tapicerskie trzeba być świadomym, że na takim produkcie mogą pojawić się ślady po ukąszeniach owadów, bliznach, otarciach, zmarszczkach, różnice w strukturze i odcieniu. Nie oznacza to niczego złego, wręcz świadczy o tym jak niepowtarzalny produkt wybraliśmy. Wszak jest to materiał naturalny, niezwykle szlachetny, każdy błam jest inny i te wszystkie charakterystyczne elementy potwierdzają tylko autentyczność skóry. Innymi, równie ważnymi zaletami są: przyjazność dla alergików (skóra nie przepuszcza alergenów), nie wchłania dymu papierosowego, dostosowuje się do temperatury otoczenia, reguluje wilgotność w pomieszczeniu dzięki czemu siedząc na skórzanym meblu nie pocimy się. Naturalność tego materiału niesie za sobą dodatkowo jeszcze dużą wytrzymałość mechaniczną, elastyczność, co jest niezwykle cenione. Dodatkowo dbając odpowiednio o skórę możemy tylko przedłużyć jej żywotność. Ważne jest by skóra naturalna unikała kontaktu z potem (wydziela szkodzącą skórze sól), mocnymi detergentami i kosmetykami, alkoholem, nie należy też dopuszczać do jej przesuszenia. Odpowiednie dostępne na rynku impregnaty pozwolą odpowiednio nawilżyć skórę, zakonserwować ją, a właściwe środki do czyszczenia pozwolą się cieszyć jej ładnym, estetycznym wyglądem przez długie lata.

tkanina obiciowa

Materiał obiciowy

Zewnętrzną warstwę siedziska stanowi pokrycie tapicerskie, którego typ i jakość zależy wyłącznie od preferencji naszych klientów. Stanowić go mogą zarówno różne typy materiałów obiciowych np. Carabu, Alcantara, wełna, jak i skóry ekologiczne, a przede wszystkim skóry naturalne.

skóry ekologiczne

Skóry ekologiczne

Imituje skórę naturalną, aczkolwiek jest to tworzywo sztuczne (100% poliestru), dlatego jest też o wiele tańszym materiałem w stosunku do naturalnych skór. Powierzchnia skóry ekologicznej może przypominać fakturą jej naturalny odpowiednik. Cechuje się nieprzemakalnością, ale jej żywotność jest znacznie krótsza niż skóry naturalnej. Dość często stosuje się ją jako obicie tapicerskie w meblarstwie, w przemyśle obuwniczym i odzieżowym oraz przy produkcji galanterii. Do czyszczenia skór ekologicznych wystarcza wilgotna miękka szmatka lub gąbka, można też używać w tym celu specjalnie do tego przeznaczonych środków.

lakobel

Lakobel

W kolekcji naszych stolików kawowych oraz mebli salonowych, jako element dekoracyjny wykorzystujemy lacobel. Jest to rodzaj szkła, które pokrywane jest warstwą lakieru. Lacobel jest szkłem o grubości 4 mm. Tylna warstwa lakobelu zabezpieczana jest folią, której zadaniem jest nie dopuszczenie do rozpryskiwania się kawałków szkła w przypadku ewentualnego uszkodzenia tafli. Lakierowane szkło można bardzo łatwo utrzymać w czystości, ponieważ jest odporne na plamy z tłuszczu i wody. Lacobel występuje w szerokiej gamie kolorów nawiązującej do palety typu RAL.

fornir

Fornir

Fornir są to bardzo cienkie płaty uzyskane ze skrawania różnego rodzaju drewna. Powstałe arkusze łączy się ze sobą poprzez nakładanie ich na siebie, co pozwala uzyskać naturalne usłojenie, zachować spójny kolor. Forniry dzielimy też na naturalne i modyfikowane. Te pierwsze zachowują się jak lite drewno, mogą pracować kolorem na przestrzeni czasu w zależności od nasłonecznienia. Usłojenie jest całkowicie naturalne i niepowtarzalne. Modyfikowane płaty drewna natomiast są oczyszczone z niedoskonałości typu przebarwienia czy dziury zrobione przez robaki, niejednokrotnie barwione, a wzór jest nadany (często odpowiadający naturalnemu drewnu). Dzięki temu taki fornir wygląda identycznie, czynniki typu światło i czas nie wpływają na zmianę jego wyglądu. Najczęściej stosowana w meblarstwie jest okleina, której grubość to od ok. 0,1 – 1,5mm. Najpopularniejsze wśród nich są okleiny dębowe, bukowe, orzechowe. Wśród egzotycznych możemy znaleźć wiele bardzo oryginalnych oklein o niepowtarzalnym wzorze i ciekawej kolorystyce.

fornirowanie

Fornirowanie

Ze względu na dbałość o najwyższą jakość produktu, uszlachetnienie i dekoracyjną wartość nasze meble wykonywane są techniką łączącą wykorzystanie litego drewna bukowego, płyty meblowej oraz forniru. W naszej kolekcji znaleźć można forniry dębowe, bukowe, a także orientalne, takie jak orzech amerykański, palisander, merbau, zebrano, wenge i wiele innych. Fornirowanie jest jedną z metod wykańczania powierzchni mebli polegająca na pokrywaniu materiału bazowego, a w przypadku naszych mebli – płyty meblowej bądź litego drewna płytą forniru. Dlatego w przypadku czyszczenia i konserwacji mebli fornirowanych należy postępować podobnie jak z meblami wykonanymi z drewna litego.