Białe meble – nowoczesny minimalizm

Łukasz Gromek Porady
Biały narożnik w nowoczesnym wnętrzu

W czasach gdy nasze mieszkania opanowały ciemniejsze barwy, biały kolor był w mniejszym stopniu uwzględniany. Warto jednak korzystać z tego koloru przy urządzaniu mieszkania bowiem fantastycznie łączy się z innymi kolorami i jest naturalnym uzupełnieniem dla wielu pastelowych barw.

Kolor biały jest uniwersalny, czysty, naturalny i ponadczasowy.

Trzeba jednak pamiętać, że biel ma również wiele odcieni oraz tony – ciepły i zimny.

Biele we wnętrzu mogą występować jako kolor samodzielny, natomiast zaleca się, aby je przełamywać akcentami kolorystycznymi. Dodanie do białego wnętrza pastelowych dodatków, znacznie ożywi pomieszczenie i nada mu odpowiedniego charakteru – jednak uwaga – zaleca się, aby dodatki były dobierane w odpowiednich odcieniach np. zieleni, ilość kolorów ograniczona oraz, aby dodatki nie przytłumiły koloru białego.

W przypadku mebli fornirowanych – tych do salonu i tych do sypialni, na przykład szaf – ciekawym rozwiązaniem jest dołączenie do białych brył elementów o strukturze drewna. W przypadku mebli Vieri Divani najczęściej wykorzystuje się płytę meblową pokrytą naturalnym fornirem. Drewno znacznie ociepli nam wnętrze, stanie się bardziej przytulne, a dzięki niemu unikniemy efektu „szpitala”. Przy bardzo szerokim wachlarzu dostępnych na rynku fornirów polecane są bardziej stonowane dęby lub jesiony, jak również nieco kontrastowy orzech czy palisander.

Bardzo fajnym pomysłem są meble tapicerowane w białym obiciu oraz dodatki w postaci poduch w kontrastowych kolorach. Tutaj zdecydowanie zalecamy użycie białej skóry naturalnej. Dlaczego? Bo najłatwiej będzie ją utrzymać w czystości. Wymaga to oczywiście naszej uwagi i jej regularnego pielęgnowania rekomendowanymi środkami. Z tego miejsca musimy odradzić użycie skóry ekologicznej, którą racja – możemy podobnie czyścić – jednak ta operacja będzie ją bardzo osłabiać i może szybko się złuszczyć. Jeśli chodzi o tkaniny, to sprawa również jest trudna. Zacząć należy od tego, że producenci nawet tych najbardziej ekskluzywnych tkanin unikają produkcji tekstyliów w czystej bieli. Dzieje się tak dlatego, że mimo zastosowania zaawansowanych systemów pozwalających w prosty sposób wyczyścić mebel z niechcianych, trudnych plam, to działanie promieni UV oraz kurz, którego mimo starań nie będziemy w stanie uniknąć, na przestrzeni miesięcy znacznie wpłynie na wygląd naszej sofy, czy narożnika i cały efekt bieli obróci się przeciwko nam.

Biel to kolor perfekcyjny do nowocześnie zaaranżowanych pomieszczeń. Doskonale podkreśla minimalizm i charakter wnętrza. Ponadto białe meble świetnie sprawdzają się w małych mieszkaniach, czy niewielkich pokojach. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze wnętrze będzie bardziej przestrzenne i zostanie zachowany wizualny ład.