Co musisz wiedzieć o tkaninach tapicerskich?

Maciej Pogorzelski Porady

Rodzaj tkaniny jest jednym z kluczowych elementów każdego tapicerowanego narożnika, fotela lub krzesła. Jej jakość ma bezpośredni wpływ na wygląd, szczególnie w przypadku intensywnego i długoletniego użytkowania. Podstawowe parametry dobrej tkaniny określane są przy użyciu składu tkaniny i wytrzymałości na ścieranie.

Przy określaniu wytrzymałości na ścieranie nie wolno posługiwać się określeniami takimi jak „tapicerka o wysokiej wytrzymałości”. Określenie takie nic nie mówi. Każda tkanina ma jakąś wytrzymałość, która dla jednych będzie duża dla innych mała. Szczególnie w przypadku zamówień publicznych, należy posługiwać się pojęciami rozpoznawalnymi dla wszystkich i takimi, które można zweryfikować. Wytrzymałość /na ścieranie/ określa się cyklach w skali Martindala. Tkaniny o wytrzymałości powyżej 50 tyś. cykli Martindala są tkaninami o wysokiej wytrzymałości na ścieranie, powyżej 100 tyś. cykli są tkaninami o bardzo wysokiej wytrzymałości na ścierania.

Po latach rozkwitu tkanin sztucznych zawierających np. 100% poliestru nastąpił wyraźny powrót do tkanin naturalnych – przyjaznych dla człowieka. Szczególnie dotyczy to naturalnej wełny. Obecne techniki tkania pozwalają wyprodukować tkaniny wełniane o bardzo wysokiej wytrzymałości na ścieranie. Niewielkie domieszki tworzywa sztucznego (np. poliamid) powodują dodatkowe zwiększenie wytrzymałości na ścieranie nawet do poziomu przekraczającego 200 tyś. cykli w skali Martindala.