Gościć po „polsku” czy założyć pantofelki o północy?

Magdalena Chojnowska-Wilk Porady
Blog - spanie okazjonalne w sofach

Na szczęście tego typu pytanie nie przychodzi wszystkim do głowy. Na początku wyjaśnię może hipotezy: czy mam przenocować gości, ilu mogę w jakich warunkach i czy, aby przypadkiem nie będzie niezręcznej sytuacji i zamawiania taxi nocą. Takie pytania najczęściej słyszę od właścicieli mieszkań, zarówno tych dużych i tych małych, choć zdarza się również, że nawet właściciele domków jednorodzinnych borykają się z rozwiązaniem.

Wyjściem z sytuacji jest tzw. system spania okazjonalnego popularnie nazywany belgijką.
System ten nie jest standardem w sofach czy też narożnikach – jest to opcja dodatkowa. Nie jest on możliwy do montażu we wszystkich modelach, jednakże w większości kolekcji z powodzeniem go montujemy.

Plusy i minusy?
Plus sam w sobie – mamy gdzie położyć gości. Może komfort spania nie będzie idealny, ale nie musimy się męczyć z dmuchaniem materacy, szukaniem odpowiedniego miejsca, itp. System sam w sobie jest bardzo prosty. Ściągamy poduchy, odkładamy je na bok i ze środka sofy czy też narożnika wyciągamy „łóżko”. Proszę zobaczyć jak to działa w narożniku Lorena: https://www.youtube.com/watch?v=ekjSPc1Bikk lub sofie Domino: https://www.youtube.com/watch?v=FvIX0w2mpVU

Minus też jest znaczący, a niektóre firmy produkujące meble o tym nie wspominają, by nie stracić klienta (już nawet nie chcemy wspominać o sytuacji, kiedy stelaż belgijski polecany jest do spania na co dzień!). Mianowicie w niektórych modelach po zamontowaniu takiego systemu zmienia się komfort siedziska – stosuje się nieco uproszczoną konstrukcję siedziska, by zmieścić wewnątrz sam stelaż, co przekłada się na zwiększenie twardości siedziska.

I tutaj powstaje pytanie: jak połączyć plus i minus?
Niestety nie podam cudownego środka. Jeżeli wiemy z doświadczenia, że goście zostają u nas maksymalnie dwa razy w roku pomyślmy o swojej wygodzie. Sofa bez stelaża będzie wygodniejsza i trwalsza. Jeżeli jednak tego typu sytuacje są częstsze system belgijski będzie zbawienny. Dla tych, którzy nie są zadowoleni z powyższej porady mogę dodać, że posiadamy sofy oraz narożniki z wygodną codzienną funkcją spania w standardzie