Meble fornirowane – dlaczego?

Maciej Pogorzelski Sofy, narożniki, łóżka, meble RTV
Meble fornirowane na wymiar

Materiały zastępcze, jak papier czy folia, są tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu, co dla wielu klientów jest decydującym argumentem. Nie wystarczy samo przekonanie, że okleina drewniana jest materiałem naturalnym, wytrzymałym i ekologicznym. Ten artykuł pokaże, że tzw. „fornir” jest w dzisiejszych czasach najlepszą alternatywą litego drewna.

Fornir – technicznie

Fornir to bardzo cienkie (0,1-0,5 mm) płaty drewna uzyskane poprzez skrawanie ich ze ściętych pni drzew. Tak pocięte arkusze łączy się w wiązki, z zachowaniem kolejności, w jakiej zostały zdjęte z pnia. Dzięki temu rysunek słojów zachowuje ciągłość i spójny odcień.

Meble fornirowane – zalety

Wybierając meble w okleinie fornirowanej zyskujemy rozwiązanie do złudzenia przypominające meble z litego drewna. Dużą zaletą jest fakt że fornir robi się z sortowanego jakościowo drewna, dlatego pozwala cieszyć się jego piękną fakturą i szlachetnym wyglądem, przy jednoczesnym wyeliminowaniu jego typowych wad jak np. sęki, twardziele, pękanie. Meble fornirowane mają przewagę nad meblami z drewna litego – nie pracują w takim stopniu jak drewno lite, co oznacza, że można nadać im indywidualny charakter i wzornictwo. Pozytywną wiadomością jest też fakt że ceny forniru są znacznie niższe niż litego drewna.