Meble wypoczynkowe na zamówienie – ale nie według indywidualnego projektu?

Dorota Miodońska Z życia firmy, Sofy, narożniki, łóżka, meble RTV
meble na zamówienie

Jako producent specjalizujemy się w wykonywaniu mebli na indywidualne zamówienie i o ile w zakresie mebli skrzyniowych nie ma większych problemów by wykonać coś według projektu, nie koniecznie opierając się na naszych proponowanych wariantach poszczególnych elementów, to w przypadku mebli tapicerowanych już ta elastyczność jest mniejsza. Możemy projektować sofy i narożniki stricte pod nasze potrzeby ale bazując na bryłach, które mamy w ofercie. Z czego to wynika?

Niejednokrotnie zdarza się sytuacja, kiedy przychodzi do nas klient bądź przysyła maila z zapytaniem, czy wykonamy sofę według indywidualnego projektu ze zdjęcia. I niestety najczęściej słyszy taką samą odpowiedź – „niestety nie”. Pojawia się pytanie „dlaczego? Przecież macie napisane, że robicie meble na wymiar i według projektu.” I zaczynamy tłumaczyć. Cały szkopuł tkwi tu w szczegółach, które zaważają na tym, jaki mebel wyjdzie ostatecznie. Stąd wynika też wprowadzanie do oferty nowych modeli. Wiąże się to ze żmudnymi pracami nad zbudowaniem szkieletu, wypełnieniem – czy będą to sprężyny z pianką, czy sama pianka w różnych rodzajach i warstwach, wyważenie twardości siedziska, profilu oparcia, wysokości mebla, nadania odpowiednich proporcji, zadecydowania czy da się wykonać mebel z funkcją spania czy też nie, a jeśli tak to w jakim systemie.

Przygotowanie prototypu to długa droga technologiczna, często oparta na metodzie prób i błędów w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań, związana również z niemałymi nakładami finansowymi. I niekoniecznie to, co w naszym mniemaniu jest strzałem w dziesiątkę, musi być idealne dla klienta i jego oczekiwań. I najgorsza sytuacja jest w momencie kiedy klient gdzieś już coś widział, na czymś usiadł i takiego efektu oczekuje, a otrzyma coś innego i będzie rozczarowany. Takie sytuacje uczą i przysparzają doświadczenia. Przygotowanie pierwowzoru mebla, ale tego właściwego, to trudna droga wymagająca wyobraźni, dużego wkładu pracy, doświadczenia pracowników i to w zasadzie w każdej dziedzinie – stolarza, tapicera, krawcowej. Dlatego zanim powstanie nowy narożnik, czy sofa niejeden tworzony wzór zostanie zniszczony, albo jeśli to możliwe, mocno przerobiony. Często proces tworzenia nowego mebla trwa kilka, a nawet kilkanaście tygodni angażując w to mocno wielu pracowników firmy, a w tym czasie trzeba też wykonywać bieżące zamówienia.

W tym miejscu musimy wspomnieć, że pracujemy nad nowym modelem mebla wypoczynkowego, który wpisuje się w obecne, nowoczesne trendy minimalistycznego, ale przytulnego wzornictwa. Szkice powstały z początkiem roku, prawdopodobnie dopiero teraz – w maju – po wielu próbach i przeróbkach udało się uzyskać odpowiednio wyprofilowany szkielet, projekt wypełnienia siedziska i tapicerzy będą mogli przystąpić do przygotowania prototypu.

Jak więc widać stworzenie nowego wypoczynku to trudna sprawa i dlatego nie podejmujemy się wykonywania dla klientów indywidualnych projektów mebli wypoczynkowych, jednakże jeśli się da zaproponować model z naszej aktualnej oferty ze zmianami takimi, by sprostać oczekiwaniom klienta to wówczas może uda się nam wspólnie znaleźć dobre rozwiązanie.

Przykłady realizacji mebli pod zamówienie na bazie istniejących modeli: