Mystic, czy Persempra – starcie tytanów

Ernest Bobik Porady
Mystic czy Persempra

Od pewnego czasu na Polskim rynku dostępna jest tkanina Persempra, która w naszej opinii mocno konkuruje ze znaną już tkaniną firmy AquaClean o nazwie Mystic. Mystic jest już bardzo popularny, można go znaleźć nawet w dużych sieciach meblowych. Na promowanie marki Persempra w ostatnich miesiącach zdecydowało się wiele topowych producentów mebli, a w ich salonach dumnie stoi sylwetka Marco, który rozlewa na stojącą tam sofę filiżankę kawy. Persempra również nie bez powodów znalazła się w ofercie Vieri Divani, a w każdym z naszych salonów znajdziemy narożnik Perfection wykonany z tejże tkaniny.

Zdecydowanie łatwiej jest wskazać podobieństwa tych dwóch rodzajów tkanin, więc od nich zaczniemy. Obie w 100% zostały wykonane z włókien poliestrowych. Są to oczywiście tkaniny zmywalne i wszelkie testy potwierdzają, że nawet najtrudniejsze plamy udaje się usunąć zwykłą szmatką oraz odrobiną wody. Obie tkaniny mają delikatnie tkaną strukturę, jednak, jak na taki typ tkaniny, są przyjemne w dotyku.

Metryczki z danymi technicznymi wyglądają następująco:

PersempraMystic
Gramatura460450
Test wytrzymałościowy Martindale165 000200 000
Odporność kolorów na pocieraniesucho 5, mokro 4/5sucho 5, mokro 4/5
Pilling test55

Persempra jest nieco grubszą tkaniną i można z tego wnioskować, że jest materiałem bardziej wytrzymałym. Najważniejszy test dla tkanin – test Martindale wskazuje jednak, że to Mystic ma większą wytrzymałość. Nasze doświadczenie wskazuje, że parametry od 150 000 w górę są w zupełności wystarczające, aby tkanina nie sprawiała żadnych problemów podczas użytkowania. W tym miejscu można jedynie wspomnieć, że Mystic przez mniejszą gramaturę jest bardziej elastyczny, co powoduje, że świetnie dopasuje się do bryły każdego mebla. W przypadku naszych, nowoczesnych form jest to przewaga nieznacząca, gdyż rzadko występują na nich łamania / łuki, gdzie można by było dostrzec marszczenie się materiału na rogach, czy szwach.

Dopiero docierając do kolorystyki prezentowanych tkanin możemy jednoznacznie wskazać przewagę. W próbniku tkaniny z technologią AquaClean znajdziemy aż 60 różnych próbek. Persempra ma ich 27. Nie dodajemy słowa „jedynie”, gdyż paleta jest na prawdę dopracowana i wystarczająca, a różnorodność Mystica docenią dopiero najbardziej wymagający klienci oraz architekci i projektanci. Warto w tym miejscu wspomnieć, że powstała również kolekcja Persempra 2.0, jednak jest ona już nieco inną tkaniną, o której pewnie już niedługo powstanie kolejny wpis na naszym blogu.

W pojedynku tych dwóch tkanin nie jesteśmy w stanie jednoznacznie wskazać zwycięzcy, gdyż obie trzymają najwyższy poziom na rynku materiałów tapicerskich. Zapraszamy do naszych salonów, gdzie mogą Państwo porównać oba próbniki i wskazać zwycięzcę, dla którego nagrodą będzie możliwość towarzyszenia nam w długim użytkowaniu sofy, narożnika, czy tapicerowanego łóżka.