Podążając za modą, czyli jesienne trendy w meblach wypoczynkowych

Dorota Miodońska Inspiracje meblowe
jesienne trendy w meblach wypoczynkowych

Każdy nowy sezon przynosi powiew świeżości w każdej dziedzinie, także w branży meblarskiej. I o ile idąc do sklepu z ciuchami mamy narzucone nowe kolekcje – kroje, kolory i nie bardzo możemy wybrać coś innego, to w kwestii mebli, zwłaszcza tych robionych na zamówienie Klienta mamy większe pole manewru. Nie musimy kupować tego, co narzucają akurat designerzy, zwłaszcza w naszej firmie. Bo i modele mamy w większości ponadczasowe, i rodzaj obicia do wyboru, o kolorach nie wspominając. Ale jeśli chcemy być na czasie… czemu nie?

Co zatem kupić biorąc pod uwagę panujące obecnie trendy? Jeśli chodzi o formy kanap czy narożników, to te są dwie. Wciąż króluje skandynawski minimalizm, a więc mebel lekki, jeśli chodzi o bryłę, nie zabierający przestrzeni, winien być prosty i ergonomiczny, najlepiej na cienkich nogach. Narożnik najlepiej by był niewielki, a szczytem ideału jest, by mógł to być mebel, który powstanie dzięki mobilnej pufie, która po dostawieniu stworzy szezlong. Nie dość, że funkcjonalne to jeszcze jakże wygodne – np. sofa Martinelli z dostawianą pufą:

Druga droga prowadzi przez wielofunkcyjność – niech sofa będzie wygodna, z możliwością regulowanych zagłówków, które podniosą komfort wylegiwania się przed TV, z wbudowaną półką obrotową na laptopa czy filiżankę kawy w podłokietnik, czy z funkcją spania w razie odwiedzin gości a jeszcze gdy część mebla stworzy coś na wzór stolika kawowego czy otomany do rodzinnego wypoczynku to już chyba szczyt marzeń! Jednak faktycznie wielofunkcyjność mebla jest bardzo pożądana zwłaszcza w przypadku małych mieszkań gdzie liczy się każdy szczegół w zagospodarowaniu przestrzeni. Dla zobrazowania – narożnik Perfection:

A co z kolorami i tkaninami? Do tej pory można było zaobserwować i wśród projektantów i kupujących, że bezwzględnie dominowała szarość we wszelkich odcieniach – bo uniwersalna, bo bezpieczna jeśli chodzi o dopasowanie do wnętrza, a także o widoczność zabrudzeń wynikających z codziennego użytkowania – po prostu uniwersalna. Producenci tkanin obiciowych prześcigają się w wzornictwie, fakturach o jak najprzyjemniejszym miękkim splocie a także zastosowanych technologiach, które nadadzą praktyczny charakter (ale czy można jeszcze coś nowego wymyślić?). Czemu zwraca się uwagę na takie elementy jak np. splot tkaniny – bo nie każdy dobrze wygląda na tym samym meblu, nie każdy odcień koloru prezentuje się na danej formie. To tak jak z samochodem – nie każda barwa lakieru pasuje do tego samego modelu. I choć wciąż obracamy się w gamie szarości to jednak pojawiają się odważniejsi Klienci podążając za zagranicznymi projektantami i wybierają wyraźne kolory dla swoich wypoczynków – pomarańcze, zielenie w żywych odcieniach i te z pogranicza żółci, głębokie granaty. Rok 2017 to również nawiązanie do natury więc modne są wszelkie kolory ziemi, które śmiało można łączyć z intensywnym elementem. Te pierwsze mają zbliżyć nas do przyrody, działać kojąco, odstresowywać bo ponoć tego teraz poszukujemy – spokoju i ukojenia. Te drugie z kolei mają ożywiać i wprowadzać nieco dynamiki do tego błogiego spokoju.

Więc pozostaje nam życzyć naszym Klientom spokojnego, acz dynamicznego wypoczynku!