Systemy otwierania bez uchwytów

Aleksandra Kaleta Porady
Systemy otwierania mebli bez uchwytów

Coraz częściej w nowoczesnym wzornictwie wykorzystuję się idealne bryły na bazie prostokątów i kwadratów, wpasowujące się w każde proste i eleganckie wnętrze. Wyznając zasadę, im mniej tym lepiej, powstały rozwiązania otwierania mebli twardych, które nie zakłócają w żaden sposób zamysłu projektantów. Wszechobecne klamki i uchwyty, często psujące wygląd zewnętrzny mebla zastąpiono niewidocznym tip-on’em lub eleganckim frezowaniem po całej długości, np. szuflady. Naszym zadaniem w każdym salonie jest doradzenie odpowiedniego systemu otwierania dla naszego klienta. Zatem, czym różnią się wyżej wymienione rozwiązania?
System TIP-ON
System, który daje nam możliwość otworzenia frontu mebla lub szuflady za pomocą delikatnego naciśnięcia. Zamykanie nie wymaga żadnego wysiłku, wystarczy lekko docisnąć. Jak to działa?
Wszystko dzięki płytce magnetycznej znajdującej się na wewnętrznej stronie frontu bądź szuflady. System ten jest obecnie jednym z najpopularniejszych systemów stosowanych w meblach – zarówno salonowych, sypialnianych jak i kuchennych.

Do jakiego rodzaju mebli sprawdza się system tip-on?
System działa bez zarzutów przy meblach o małych gabarytach. Przy większych powierzchniach do zamykania, jak np. długa szuflada powyżej 1 m, system ma już problemy. Tak duża szuflada najczęściej okazuję się być zbyt ciężka – system nie radzi sobie z jej trzymaniem i zdarza się, że sam ją otwiera. Tak samo może być z dużymi frontami szaf i szafek.

 

 

No dobrze. Ale co zrobić jeśli nie chcę uchwytu? Tutaj znacznie lepiej sprawdzi się sposób otwierania na frez…

Otwieranie na frez

Wykorzystuje znane nam dobrze zawiasy i prowadnice firmy Blum. Frezowanie jest to nic innego jak ścięcie pod kątem górnej części frontu bądź szuflady. Jest większą ingerencją w wygląd mebla, jednak na pierwszy rzut oka jest niezauważalny. W tym sposobie możemy wykorzystać cały wachlarz możliwości jaką oferuje nam wyżej wspomniana firma. W tym prowadnice spowalniające, otwierania barkowe i tzw. cichy domyk. Otwieranie na frez sprawdza się w wszystkich gabarytach mebli twardych – ograniczenia wyznaczają systemy, które zostaną użyte.