Kolory wybarwień mebli twardych

Magdalena Chojnowska-Wilk Porady
wybarwienia mebli twardych

Bardzo często klienci mają problem z wyborem koloru forniru na meble tapicerowane. Wiadomo są trendy na rynku moda na dany sezon itp. Kierunki. Jednakże kupując meble nie kupujemy ich sezonowo, mają nam służyć przez wiele lat. Wszystko też zależy od mieszkania, jaki ma układ czy jest bardzo nasłonecznione. Przeważnie zaczynamy od położenia podłogi czyli mamy jakiś bazowy kolor do którego zaczynamy dobudowywać pozostałe. I tutaj zaczynają się schody. Wiem, że przy tak ogromnej ilości fornirów i kolorów często wybór jest udręką a nie radością urządzania mieszkania czy też domu. Jeżeli mamy już wybrany kolor sofy czy narożnika jest już nam łatwiej, gdyż wyznacza nam jakiś kierunek, czy pójdziemy w odcienie chłodne czy ciepłe, czy wybierzemy kolory jasne stonowane czy też ciemne. Podstawowy podział to forniry dębowe, bukowe oraz tzw. forniry egzotyczne.

Forniry bukowe charakteryzują się jednolitym kolorem nie posiadają generalnie usłojenia i dają wrażenie jednej tafli.

Forniry dębowe mają już „urozmaicenie” w swojej strukturze. Często mówimy, że na nich już coś się dzieje.

Generalnie na fornirach bukowych oraz dębowych możemy wykonać niestandardowy kolor dla klienta, którego nie znalazł w bazowej palecie kolorystycznej. Jest to częsty zabieg, który wykonujemy, gdy klient np. ma już stół i chce uzyskać kolor najbardziej zbliżony do swojego.

Inna historia jest w przypadku fornirów egzotycznych. Charakteryzują się one specyficznym usłojeniem.

Decydując się na nie należy zwrócić szczególną uwagę na fakt, iż próbka, czy też meble oglądane na salonie wykonane w takowym fornirze będą inne niż te, które dostarczymy do Państwa do domu, każdy liść forniru ma inne usłojenie, podobnie jest z kolorem. Kolory mają to do siebie, że „lubią” się zmieniać. Często początkowo są chłodne w odbiorze, jednakże z czasem stają się cieplejsze, a słoje są bardziej kontrastowe. Wyjątkiem będą meble, które będą na dużej ekspozycji słonecznej – te mogą zjaśnieć. Jest to naturalny efekt w przypadku fornirów naturalnych.

Mam nadzieję, że choć trochę pomogę w wyborze swojego koloru i rodzaju forniru, a ostatnią rzeczą którą napiszę jest odnośnik do większości dostępnych wybarwień drewna, w których wykonujemy meble fornirowane oraz drewniane dodatki do sof, czy narożników: https://www.vieridivani.pl/probniki/wybarwienia-drewna