Nasza firma: opis, tradycje, wartości

Produkcja mebli przez pracownię Vieri Divani wpisuje się w długą, bo aż kilkusetletnią tradycję stolarską Kalwarii Zebrzydowskiej sięgającą wieku XVII. Tak bogatą tradycję meblową rejon zawdzięcza wojewodzie krakowskiemu Mikołajowi Zebrzydowskiemu, który w stał się fundatorem sanktuarium pasyjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej na mocy Aktu fundacyjnego z roku 1602:

Dlatego my wspomniany kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża, kaplicę Grobu Pańskiego i pozostałe kaplice, które już tam zostały wyznaczone lub będą wyznaczone do budowania, a wreszcie kościół Ukazania się św. Michała razem z klasztorem, który też, jak wcześniej powiedziano, będzie budowany, z całą górą Żarek w opisanych granicach, wreszcie z kompletem naczyń liturgicznych dla tych kościołów, z obrazami i figurami, meblami, kosztownościami, z jakiegokolwiek są materiału i jakiejkolwiek wartości, prawną mocą niniejszego aktu dajemy, ofiarujemy, zrzekamy się, przeznaczamy i przekazujemy tej właśnie rodzinie św. Franciszka Braci Mniejszych Obserwantów na zawsze i na wieki…

Mikołaj Zebrzydowski, Akt fundacyjny 1602 r.

Trwająca do XVIII wieku stała rozbudowa sanktuarium była natenczas ogromnym przedwsięwzięciem wymagającym sprowadzania dużej ilości stolarzy i innych rzemieślników z całej Polski, a także z poza jej granic, dając początek niezwykle bogatej tradycji meblowej całego regionu. Duża ilość stolarzy w okolicy Kalwarii Zebrzydowskiej sprzyjała w wieku XIX powstawaniu wielu rodzinnych firm, wśród nich również naszej.

Pierwsze wzmianki o działalności stolarzy w Kalwarii Zebrzydowskiej pochodzą z 1786 roku. Było ich wówczas 40, a do roku 1896 liczba ta wzrosła do 72 – ówcześnie Kalwaria liczyła około 1500 mieszkańców. W 1885 roku utworzono w Kalwarii Zebrzydowskiej organizację cechową, o czym świadczy pierwszy wpis w księdze członków Stowarzyszenia Rzemieślniczego w Kalwarii Zebrzydowskiej z dnia 15. XII. 1885 roku. W 1887 roku z inicjatywy władz miasta powstała w Kalwarii Zebrzydowskiej Krajowa Szkoła Stolarska, pierwsza publiczna szkoła przygotowująca przyszłych rzemieślników do artystycznego wykonywania mebli. W latach trzydziestych okresu międzywojennego mimo kryzysu gospodarczego dało się zauważyć dużą prężność organizacyjną stolarzy. Zaowocowało to organizacją w roku 1930 I Targów Kalwaryjskich. Zasadniczy zasięg zbytu mebli kalwaryjskich obejmował Małopolskę, Rzeszów, Radom, Górny Śląsk, a w małych partiach docierały do Łodzi, Lwowa, Warszawy. W 1935 roku z inicjatywy Izby Rzemieślniczej w Krakowie powstała Spółdzielnia Stolarska „Stolarz”. Zajmowała się ona między innymi zaopatrzeniem rzemiosła. Powstało również Towarzystwo Targów Kalwaryjskich oraz Międzykomunalny Związek popierania kalwaryjskiego wytwórstwa meblowego i drobnego rzemiosła wiejskiego. W 1938 roku rozpoczęto budowę Hali Targowej, a 16. VII. 1939 roku zorganizowano w nieukończonym jeszcze budynku IX Targi Kalwaryjskie. Po II wojnie światowej Cech działał do 1949 roku, później zawieszono jego działalność, wznowiono ją dopiero 12. VIII. 1955 roku.

Nasza firma bezpośrednio sięga swymi korzeniami początku XX wieku, kiedy to pradziadek dzisiejszego właściciela Franciszek Zawilski (1885-1953), otworzył swój niewielki warsztat stolarski. Zakład stolarski Franciszka Zawilskiego działał z powodzeniem w okresie lat dwudziestych ciesząc się w rejonie dobrą i nieposzlakowaną opinią sumiennego rękodzielnika.

W latach trzydziestych dzieło ojca kontynuował jego syn Tadeusz Zawilski (1911-1972), który łączył niewielką produkcję stolarską z działalnością kupiecką z zakresu handlu bławatnego.

Okres wojny w dużym stopniu ograniczył działalność handlową Tadeusza Zawilskiego. Po roku 1945 władze komunistyczne w myśl swoich idei zwalczania „prywaciarzy” uniemożliwiły działanie firmy doprowadzając ją do likwidacji. W latach 1945-1956 Tadeusz Zawilski zmuszony był rozpocząć pracę w państwowej spółdzielni stolarskiej na terenie Kalwarii Zebrzydowskiej.

Targi Meblowe w Kalwarii Zebrzydowskiej 1975 r.

Targi Meblowe w Kalwarii Zebrzydowskiej – 1975 rok – Stoisko naszej firmy ówcześnie prowadzonej przez Jerzego Zawilskiego – na zdjęciu jego syn – obecny właściciel

Dopiero pod koniec lat 50 udało się przywrócić działanie firmy synowi Tadeusza Zawilskiego Jerzemu (1940-2001), który odbudował zakład stolarski w pobliżu kalwaryjskiego rynku. W 1962 warsztat doszczętnie spłonął w wyniku pożaru, co ponownie wstrzymało rozwój firmy na kilka kolejnych lat. Mimo niesprzyjającym prywatnym przedsiębiorcom warunkom ekonomiczno – prawnym okresu 1956 – 1989, firmie prowadzonej wówczas przez Jerzego Zawilskiego, udało się zachować ciągłość produkcji, a nawet rozbudować przestrzeń zakładową.

W roku 1996 zarząd i prawa własności nad pracownią meblową przejął Mirosław Zawilski, któremu dzięki łączeniu wielowiekowej tradycji stolarskiej z nowatorskimi rozwiązaniami współczesnego meblarstwa, udało się stworzyć niezwykle interesujące kompozycje stylistyczne, dopasowane do wymogów szerokiego grona klientów. Współpraca z kreatywnymi projektantami wnętrz, wysoko wykwalifikowana i starannie dobrana kadra pracownicza, nowoczesność, wygoda a przede wszystkim solidność wykonywanych produktów, przyniosły pierwsze efekty już w roku 2001, kiedy to firma została nagrodzona pierwszym miejscem na Wystawie Mebli Kalwaryjskich przez ówczesny Zarząd Cechu w Kalwarii.

Kolejne wyróżnienia i nagrody przyniosły lata 2002 i 2003. Meble wytwarzane przez pracownię Mirosława Zawilskiego odznaczać zaczęły się własną, niepowtarzalną stylistyką do której charakterystycznych cech zaliczyć można: minimalizm, prostotę bryły, nowoczesność, duży komfort oraz solidność i bardzo wysoką jakość wykonania, uzyskiwaną dzięki ręcznej produkcji mebli.

Wielkomiejski, modernistyczny design szybko znalazł wielu amatorów wśród mieszkańców Krakowa i Małopolski, gdzie w 2008 roku powstał jeden z pierwszych salonów fabrycznych pracowni meblowej Mirosława Zawilskiego pod brandem Vieri Divani. W latach 2008 – 2010 nowa marka zyskiwała na znaczeniu na południu Polski, gdzie powstały kolejne jej oddziały, same zaś produkty z logotypem Vieri Divani zaczęły być kojarzone wśród szerszego grona klientów z wysmakowanym designem, kreatywnie ukształtowaną bryłą i najwyższą jakością wykonania.

 

Obecnie produkty firmy Zawilski znane szerszemu gronu klientów pod brandem Vieri Divani obejrzeć można w najbardziej ekskluzywnych salonach firmowych w WarszawieKrakowieKatowicachPoznaniuWrocławiuBydgoszczy i wielu innych miejscach na teranie całej Polski.

Tworzenie mebli jest sztuką łączenia estetyki z praktycznością, piękna bryły z jej funkcjonalnością. Dlatego w swoich projektach staramy się pogodzić komfort wypoczynku z proporcją kształtów, formę fasonu z trwałością użytkowania. Inspiracją jest dla nas człowiek i jego potrzeby. Z tym mottem, wspólnie z naszymi Klientami, upiększamy wnętrza już od prawie stu lat. Najważniejszy jest pomysł, idea która rodzi się w kreatywnych umysłach naszych projektantów. Oryginalną bryłę mebla przenosimy na papier, by jej ulotność nabrała właściwego charakteru. Profesjonalne analizy zmieniają jej plastyczną formę, tak aby ostatecznie, linia mebla osiągnęła swój idealny kształt i fason. Gotową koncepcję realizują najlepsi fachowcy naszych zakładów. Stawiamy na najwyższą jakość i ekskluzywność wykonania, dlatego też wszystkie nasze meble produkowane są ręcznie i wyłącznie na indywidualne zamówienie naszych Klientów. Tylko tak można zachować ekskluzywną jakość i sprawić by marka VIERI DIVANI nadal kojarzona była z niepowtarzalną solidnością i trwałością mebli.

Dzięki kreatywnym stylistom nasze meble zyskują nowoczesną i oryginalna linię, co w połączeniu z ich unikalnym ręcznym wykonaniem, czyni produkty VIERI DIVANI symbolem ekskluzywności. Wspólnie z Państwem upiększamy wnętrza naszymi meblami już od 1916 roku.

 

Punktem wyjścia jest dla nas człowiek i jego satysfakcja. Sukces traktujemy tylko jako następstwo perfekcyjnie wykonanej pracy, jego miarą zaś czynimy zadowolenie naszych klientów. Wszyscy czujemy się zaangażowani w realizację przyjętej przez firmę misji. Naszym celem jest działać tak aby marka Vieri Divani uznawana była za najlepszą, najdoskonalszą, bliską perfekcji. Pragniemy być doceniani za: najwyższą jakość, rzetelność, uczciwość, zaangażowanie, efektywność, terminowość, innowacyjność oraz autorskie rozwiązania. Mamy świadomość, iż takie wyzwanie zrealizować mogą tylko wyjątkowi ludzie, pełni pasji i energii do działania, dla których nadrzędną wartością są nasi klienci i ich pełna satysfakcja z zakupionego produktu. Dlatego też nasz zespół tworzy starannie dobrana i wyselekcjonowana kadra pracowników. Nasza wizja, oparta na zasadzie współpracy i skupienia się na pracownikach, promuje wzajemny szacunek, otwartą wymianę poglądów i stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Naszym mottem jest „zrozumienie klienta i sprostanie jego potrzebom”. Nasze motto najlepiej ilustruje nasze cele oraz podejście, którym odróżniamy się od innych dostawców. Oznacza to, że chcemy poznać konkretne potrzeby naszych klientów, aby zapewnić im wyższą jakość usług. Krocząc w awangardzie polskich producentów meblowych promujemy innowacje i kreatywne rozwiązania naszych projektantów. Wszystko po to dać naszym klientom pełną satysfakcję z zakupionych u nas mebli.